PORTUGALIA - ROTA VICENTINA - ALGARVE


Rota Vicentina to sieć pieszych szklaków turystycznych w zachodniej i południowej części Portugalii. Jest to wyjątkowy szlak, który nagrodzono europejskim certyfikatem jakości, który przyznawany jest najlepszym szlakom turystycznym w Europie. Trasa szlaku poprowadzona jest przez region Alentejo i wybrzeże Costa Vicentina. Otworzono go  w 2012 roku, a w 2017 roku obejmuje już prawie 400 km oznakowanych tras, ciągnących się od Santiago do Cacém na zachodzie Portugalii, do Przylądka Świętego Wincentego na południowo-zachodnim wybrzeżu. Można podziwiać tu zaskakująco dzikie wybrzeże Alentejo, w tym naturalny park Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina.

Sieć Rota Vincentina tworzą 3 trasy:

- Caminho Histórico - odtwarza dawny szlak, którym wędrowali niegdyś pielgrzymi i podróżnicy. Wiedzie przez miasteczka i wioski, lasy drzew korkowych (charakterystyczne dla regionu Alentejo), łańcuchy górskie, wzdłuż rzek. Można go pokonać pieszo lub na rowerze górskim. Cały szlak liczy 230 km i jest podzielony na 12 odcinków (od 12 do 25 km długości).

- Trilho dos Pescadores - biegnie wzdłuż wybrzeża Atlantyku, często klifami i plażami, z pięknym widokiem na ocean. Składa się z 4 odcinków oraz 5 dodatkowych tras. W sumie to 7 tras (od 6 do 22 km długości), do pokonania wyłącznie na piechotę.

- Percursos Circulares - to 5 krótkich tras na pół dnia spaceru (od 3,5 do 13 km długości), które rozpoczynają się i kończą w tym samym miejscu. Prawie wszystkie trasy można przejechać rowerem.Trekking przez region Alentejo spodoba się wszystkim, którzy cenią aktywny wypoczynek. Najlepszy termin na piesze wycieczki, to okres od września do końca maja, potem przeszkodą są upały.

Robert Remisz2017.06 - Percursos Circulares, czyli odcinki Rota Vicentina wzdłuż wybrzeża oceanu.
Widoki na linię brzegową, klify, plaże - niezapomniane.

Najpiękniejsze plaże Algarve.

Sintra wspinanie
Farol da Guia wspinanie