WIELKI GANEK


Ganek, po słowacku Gánok, to trójwierzchołkowy szczyt w słowackiej części Tatr Wysokich. Najwyższy wierzchołek Wielki Ganek (Veľký Gánok) ma wysokość 2462 m. Położony jest w głównej grani Tatr Wysokich w miejscu, w którym zmienia ona kierunek na południowo-wschodni.

Ściany szczytu opadają pionowo w kierunku dolin. Z tego powodu był uważany za niedostępny. Weszli na szczyt dopiero 11 sierpnia 1895 roku Władysław Kleczyński, przewodnik Klemens Bachleda i tragarz Józef Gąsienica z Bystrego. Dokonano tego od strony Gankowej Przełęczy. Pierwsze zimowe wejście miało miejsce 20 marca 1910 roku, a dokonali go Mieczysław Lerski i Jerzy Maślanka.

W świadomości taterników Ganek kojarzy się z północno-wschodnim filarem, który jest zimowym klasykiem Tatr. Natomiast południowe i zachodnie ściany także oferują ciekawe, choć krótsze drogi, wybitnymi filarami i na ogół w pewnej skale.2018.08 - podchodzimy do schroniska przy Popradzkim Jeziorze.Ganek - zachodni filar, ta linia wspinaczkowa jest naszym celem.Opis regionów wspinaczkowych w Tatrach