KOŚCIELEC


Nazwa szczytu wywodzi się prawdopodobnie od kształtu przypominającego dach kościoła. Kościelec ma sylwetkę w kształcie stromej piramidy. Zarówno jego zachodnia jak i wschodnia ściana to historia wspinania w Tatrach. Przewinęła się przez nie cała plejada polskich taterników. Do dziś Kościelec jest doskonałym poletkiem zarówno dla początkujących wspinaczy, jak i dla ekstremalistów.2012.09 - widok na grań Kościelców (zachodnie ściany). Pierwsze przejście odbyło się 5 sierpnia 1905 roku, a dokonali tego:
Zygmunt Klemensiewicz i Roman Kordys. Ze względu na litą skałę, niewielkie trudności techniczne i niezwykłą urodę,
grań Kościelców jest bardzo często przechodzona przez początkujących taterników.Widok na Zadni i Długi Staw Gąsienicowy.Podejście pod przełęcz Mylną.

Przełęcz Mylna. Start na grań Kościelców.Widok z przełęczy Mylnej na Granaty.Grań Kościelców.

Na Zadnim Kościelcu.

Na Kościelcu.2011.09 - Kościelec droga Stanisławskiego.Widok po wyjściu z komina.2009.08 - Kościelec droga Byczkowskiego.Linia poprowadzona w 1966 roku przez zespół Byczkowski - Luniak.Wyjście z głównych trudności drogi, trawers na czwartym wyciągu.Ostatni wyciąg.2009.07 - Zadni Kościelec droga Załupa H. Marek podchodzi pod start drogi.Poprowadzona przez Truszkowskiego w 1949 roku jest to łatwa, kursowa droga.Kontynuujemy łatwą łańcuchówkę, drogą Gnojka wspinamy się na Kościelec.Zadni Kościelec droga Stanisławskiego.

Grań Kościelców.

Na Kościelcu.Zadni Kościelec droga Setka na wschodniej ścianie.Ostatni wyciąg drogi WHP 100 wyprowadzający na szczyt Zadniego Kościelca.Kościelec Lobby Instruktorskie.

Opis regionów wspinaczkowych w Tatrach