ŁOMNICA


Łomnica po słowacku Lomnický štít 2634 m, położona jest w bocznej grani odchodzącej na południowy wschód od grani głównej Tatr. Łomnica jest drugim co do wysokości po Gerlachu wybitnym szczytem Tatr. Pierwszego znanego wejścia na Łomnicę dokonał Robert Townson 17.08.1793 roku.

W ścianach Łomnickiego Szczytu jest ponad 40 dróg wspinaczkowych. Zwłaszcza osławiona zachodnia ściana Łomnicy oferuje wyjątkowe wspinanie na jednym z najwspanialszych skalnych urwisk Tatr. Jeszcze przed I wojną światową o jej zdobyciu marzyła czołówka taterników. Zachodnia ściana w pionie ma przeciętną wysokość 300 metrów. Nazwy dróg Birkenmajera i Stanisławskiego pochodzą od nazwisk czołowych polskich wspinaczy okresu międzywojennego. W sierpniu 1929 roku te dwa doświadczone zespoły konkurowały ze sobą w wyznaczeniu pierwszej drogi na zachodniej ścianie Łomnicy (zespół Birkenmajera i Stanisławskiego). Pierwszy pokonał ścianę Stanisławski, ale jego droga omijała środek ściany. Droga Birkenmajera to tzw "skośna direttissima", zaczyna się w najniższym punkcie właściwej zachodniej ściany i skośnymi zacięciami również omijając środkowe płyty, wyprowadza na szczyt.2015.08 - Zachodnia ściana Łomnicy. Puškášova cesta, czyli droga Puskasa jest naszym celem.Schodzimy ferratą do źlebu Tereho, pod zachodnią ścianę Łomnicy.

Dolina Pięciu Stawów Spiskich

Zespół wspina się na Hokejce.Droga Puskasa pierwszy wyciąg.

Końcowy wyciąg.Widok na górną część zachodniej ściany Łomnicy.2013.08 - idziemy z Martą tzw. Jordanką. Droga Jordana na Łomnicę prowadzi z Doliny Pięciu Stawów Spiskich przez Klimkowy Żleb. Jest bardzo eksponowana, choć łatwa wspinaczkowo, skala trudności II. Nazwa drogi upamiętnia jej autora, węgierskiego taternika Karoly Jordanai. Droga Jordana jest częściowo ubezpieczona. Jednym z najciekawszych fragmentów jest końcowe podejście na wierzchołek Łomnicy,
prowadzące pionowym 20-metrowym Kominem Franza.Klimkowy Żleb tu rozpoczyna się droga Jordana.Z tyłu mamy widok na Pośrednią Grań.W dole schronisko nad Zelenem Pleso.

Widok do tyłu na Durny Szczyt.Łomnica.Komin Franza.

Wyjście na Łomnicki Szczyt.Opis regionów wspinaczkowych w Tatrach